Historia sportu w Rogowie
Początki działalności organizacji sportowych w Rogowie przypadają na pierwsze lata po zakończeniu I wojny światowej. Prawdopodobnie już latem 1921 roku, tuż po zakończeniu III powstania śląskiego, grupa sportowych zapaleńców zaczęła gromadzić się w Rogowie by uprawiać piłkę nożną. Powstała drużyna nie była zrzeszona w żadnym związku piłkarskim. Z bliżej nieokreślonych przyczyn zespół ten został rozwiązany w 1924 roku. Około roku 1930 podjęto próbę odbudowy drużyny piłkarskiej. Powstało Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej (SMP było jedną z wielu organizacji młodzieżowych w okresie międzywojennym, które prowadziły swą działalność m.in. poprzez kluby sportowe). Jednym z pierwszych działań zarządu powstałego klubu było zebranie środków finansowych na wpisowe – konieczne przy rejestracji klubu w związku piłkarskim. Rok 1933 – zgłoszenie klubu SMP Rogów w związku piłkarskim uznaje się za początek oficjalnej działalności klubu sportowego w Rogowie. W 1935 roku klub zmienił nazwę na Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Działalność klubu przerwał wybuch II wojny światowej. Jednak rychło po jej zakończeniu jeszcze w 1945 roku reaktywowano działalność drużyny. Klub zarejestrowano w Podokręgu Rybnik jako KS Strzelec Rogów. Zespół zakwalifikowano do klasy B Podokręgu Rybnik. Po ingerencji Urzędu Bezpieczeństwa w funkcjonowanie organizacji sportowych zrezygnowano z nazwy „Strzelec” – klub z Rogowa rozpoczął występy pod nazwą LZS Przyszłość Rogów. W 1959 roku Przyszłość awansowała pierwszy raz w historii klubu do klasy A. Jednakże po jednym sezonie gry spadli ponownie do klasy B. Po sezonie 1960/61 zespół został zdegradowany do klasy C. W roku 1962 zespół z Rogowa wrócił w szeregi drużyn grających w klasie B. Lata sześćdziesiąte i połowa siedemdziesiątych to występy w klasie B. W 1976 roku po przeniesieniu zespołu Przyszłości z Podokręgu Rybnik do Podokręgu Racibórz klub został przydzielony do klasy A. W 1986 roku klub został zdegradowany do klasy B. W sezonie 1987/88 rogowianie zajęli I miejsce w tabeli klasy B znowu powrócili do klasy A. W sezonie 1994/95 Przyszłość pod wodzą trenera Ryszarda Wieczorka po raz pierwszy w historii awansowała do klasy okręgowej. Rozgrywki w klasie okręgowej w sezonie 2000/2001 Przyszłość prowadzona przez trenera Janusza Kosubka zakończyła na I miejscu z dorobkiem 77 punktów i tym samym wywalczyła historyczny awans do IV ligi. Od dnia 18.01.2000 roku klub posiada osobowość prawną i przyjmuje nazwę KS Przyszłość Rogów.
Szczegółowa historia awansu „Przyszłości” Rogów od klasy A do IV ligi
Na podstawie zbiorów archiwalnych p p. Dariusza RYMERA i ś.p. Bronisława BŁĘDOWSKIEGO
· W sezonie 1994/95: Przyszłość Rogów grała w klasie A. Po rundzie jesiennej zajmowała czwarte miejsce z dorobkiem 17 punktów i traciła do lidera (Studzienna) 4 punkty. W rundzie wiosennej zdobyła 25 punktów, co dało jej awans do V ligi.
· Sezon 1995/96 – pierwszy sezon w V lidze dał Przyszłości ósme miejsce z dorobkiem 39 punktów.
· W sezonie 1996/97 – drugim sezonie w V lidze, Przyszłość zdobyła 36 punktów i dało jej to dopiero trzynaste miejsce. Aby uplasować się na tak wysokim miejscu jak w poprzednim sezonie należało zdobyć 43 punkty.
· Sezon 1997/98 – drużyna Przyszłości uzbierała wspomniane 43 punkty, co dało jednak w końcowej tabeli tylko dziewiąte miejsce.
· Sezon 1998/99 – był to pierwszy sezon, w którym Przyszłość pokazała pazurki. Zajęła drugie miejsce z dorobkiem 60 punktów. Niemniej do lidera Górnika Czerwionka mieliśmy stratę aż 13 punktów. Satysfakcją dla naszej drużyny było to, że jako jedyni nie przegraliśmy z liderem.
· W sezonie 1999/2000 Przyszłość powtórzyła wynik z poprzedniego sezonu zdobywając wprawdzie 1 punkt mniej bo 59, ale straty do lidera Unii Racibórz miała już tylko 3 punkty.
· Sezon 2000/01 – sezon historyczny jak na razie dla naszego Klubu. Wywalczyliśmy awans do IV ligi z imponującym dorobkiem 77 punktów i stosunkiem bramek 110 : 29. W całym sezonie Przyszłość odniosła 25 zwycięstw, 2 razy zremisowała i poniosła 3 porażki. Nad drugim w tabeli Energetykiem mieliśmy 19 punktów przewagi.
Historia dotychczasowych występów „Przyszłości” Rogów w IV Lidze
· W sezonie 2001/02 Przyszłość jako beniaminek spisała się bardzo poprawnie zajmując w końcowej tabeli II grupy śl. siódme miejsce z dorobkiem 44 punktów.
· Sezon 2002/03 to jak dotychczas historyczny sukces naszej drużyny. Będąc drugi sezon w IV lidze Przyszłość wygrała swoją grupę z dorobkiem 73 punktów. Przewaga nad drugą w tabeli drużyną wyniosła aż 18 punktów. Baraż o III ligę niestety zakończył się naszą porażką po wyrównanej walce ulegliśmy Walce Zabrze w dwumeczu 0 : 0 i 2 : 0.
· W sezonach 2003/04 i 2004/05 zajęliśmy w II grupie śl. dwukrotnie trzecie miejsce, ze zdobyczą punktową, odpowiednio – 57 i 52 punkty. W obu tych sezonach Przyszłość dotarła do finału Pucharu Polski podokręgu Racibórz.
· W sezonie 2003/04 wygrała ten finał by przegrać zaraz pierwszy mecz na szczeblu okręgu Śl.ZPN z Polonią Bytom po dogrywce 1 : 3. W sezonie 2004/05 przegraliśmy finał z Naprzodem Syrynia po rzutach karnych.
· Sezon 2005/06 to sezon zmian na stanowisku trenerskim. Franciszka Krótkiego zastąpił po kilku meczach, obiecująco zapowiadający się Adam Nocoń. W wyniku organizacyjnych perturbacji Przyszłość zajęła w tym sezonie szóste miejsce (a więc najgorsze od sezonu 2001/02). Powetowała sobie niepowodzenia w lidze, doskonałą postawą w Pucharze Polski. Wygrała finał podokręgu Racibórz, dotarła do finału okręgu Katowice (mając na rozkładzie takie firmy jak Ruch Radzionków, Raków Częstochowa) by wygrać finał z Pniówkiem Pawłowice rzutami karnymi. W rundzie wstępnej na szczeblu centralnym Przyszłość pokonała 1 : 0 Fablok Chrzanów. W rundzie I zakończyła się jej kariera na II ligowym Górniku Polkowice. Przyszłość przegrała 1 : 3.
· Sezon 2006/07: Wielkie nadzieje i tylko szóste miejsce w końcowej klasyfikacji. Po klęsce w Koszarawie (4 : 0), trenera Noconia zastąpił były trener Przyszłości, pan Jan Adamczyk. Sezon nacechowany niecodzienną ilością remisów osiągniętych przez naszą drużynę – mianowicie aż 13. Ponownie Puchar Polski był pocieszeniem dla naszej drużyny. Znowu zwycięstwo w finale podokręgu (4 : 2 z Nędzą). Porażka w finale okręgu z GKS Tychy 1 : 3. Mimo to gra na szczeblu centralnym rozgrywek. W rundzie wstępnej zwycięstwo na stadionie w Ostrowcu Świętokrzyskim z drugim KSZO 2 : 1 i porażka w I rundzie z III ligową Unią Janikowo 1 : 2.
· Sezon 2007/08 to sezon reorganizacji rozgrywek piłkarskich w Polsce. Pojawiła się ogromna szansa awansu z IV ligi nawet do II. Natomiast do III ligi awansowały z naszej grupy aż cztery zespoły. Przyszłość nie wykorzystała tej okazji i po zajęciu piątego miejsca pozostała w IV lidze. Do awansu zabrakło 1 punktu. W trakcie sezonu odszedł z klubu trener Adamczyk a zastąpił go trener Krzysztof Zagórski. Nasza drużyna pod jego okiem wygrała wszystkie (11) mecze, co nie starczyło do awansu. Końcowy bilans Przyszłości to 60 zdobytych punktów. Dużą niespodziankę sprawiła Rogowska młodzież, która pod szyldem II zespołu po odniesieniu 28 zwycięstw awansowała z klasy A do okręgówki (V liga).
· Sezon 2008/09: To już ósmy sezon gry naszej drużyny w rozgrywkach IV ligi. Nasza drużyna pod wodzą trenera Pawła Sibika zajęła drugie miejsce w rozgrywkach II grupy śląskiej. W rozgrywkach o Puchar Polski Przyszłość wygrała rozgrywki w podokręgu Racibórz. Druga drużyna grająca po raz pierwszy w klasie okręgowej zajęła doskonałe piąte miejsce. Sezon 2009/10: W dziewiątym sezonie w IV lidze Przyszłość zajęła pod wodzą trenera Tomasza Sosny 4 miejsce z 15 zwycięstwami, 6 remisami i aż 9 porażkami. Kolejnym smutnym faktem, który wydarzył się w Przyszłości w tym sezonie był fakt, że do rozgrywek o mistrzostwo klasy okręgowej nie została, z powodów finansowych, zgłoszona II drużyna Przyszłości. W rozgrywkach o Puchar Polski, Przyszłość odpadła (podobnie jak w poprzednim sezonie) w fazie meczy w podokręgu Racibórz. Oby dwa razy odpadliśmy po porażkach z Silesią Lubomia.
· Sezon 2010/11: To bez wątpienia kolejny bardzo ważny moment w historii rogowskiego piłkarstwa. Drużyna Przyszłości w dziesiątym sezonie gry w IV Lidze, jako pierwsza w gminie Gorzyce awansowała do opolsko-śląskiej III Ligi. Pod wodzą trenera Tomasza Sosny nasi piłkarze wywalczyli 1 miejsce z 20. zwycięstwami, 6. remisami i 4. porażkami, co dało 66 punktów i stosunek bramek 50-22 (najmniej straconych bramek w lidze). Przyszłość nieźle radziła sobie również w rozgrywkach o Puchar Polski. Wygrała te rozgrywki na szczeblu Podokręgu Racibórz pokonując w finale 3:1 Unię Racibórz.
Historia dotychczasowych występów „Przyszłości” Rogów w III lidze
· Sezon 2011/12: Pierwszy sezon w III lidze opolsko – śląskiej był dla Przyszłości niezły. Nasza drużyna zajmując miejsce w środku tabeli (8) zapewniła sobie spokojne utrzymanie się . Trenerem był ten , który wprowadził Przyszłość do tej klasy rozgrywkowej czyli Tomasz Sosna. Przyszłość zgromadziła 42 punkty co jak na beniaminka było dobrym wynikiem. Nasza drużyna odniosła w tym sezonie spektakularny sukces pokonując na własnym stadionie Start Bogdanowice 8 : 0. Było to najwyższe zwycięstwo ze wszystkich drużyn III ligowych. W rozgrywkach o Puchar Polski, Przyszłość w na szczeblu Podokręgu Racibórz dotarła do finału i wygrała w nim z Unią Racibórz 3 : 1. Na szczeblu okręgu Śl. ZPN odpadła w pierwszej rundzie przegrywając w Jastrzębiu Zdroju z tamtejszym GKS 1962 0 : 1.
· Sezon 2012/13: Drugi sezon Przyszłości Rogów w III lidze opolsko – śląskiej był najlepszy w dotychczasowej historii istnienia Klubu. Jubileusz 80 – lecia istnienia piłkarze uczcili doskonałą grą będąc przez 3/4 sezonu liderem tej ligi – zajęli ostatecznie 4 miejsce. Nasza drużyna zgromadziła w 30 meczach 54 punkty. W rozgrywkach o Puchar Polski na szczeblu podokręgu Racibórz Przyszłość po raz kolejny dotarła do finału rozgrywek gdzie pokonała 9 : 1 Naprzód Syrynia. W Pucharze Polski w okręgu Śl.ZPN zagraliśmy w II rundzie rozgrywek przegrywając ze Skrą II Częstochowa 2 : 3. Trenerem tej drużyny był nadal pan Tomasz Sosna. W tym sezonie reaktywowano drużynę rezerw: Przyszłość II Rogów, którą od podstaw tworzył grający trener Wojciech Pucka a kontynuował jego pracę w rundzie wiosennej trener pierwszego zespołu spisała się również doskonale i awansowała do klasy B.
– Sezon 2013/2014: Trzeci sezon Rogowskiej drużyny na szczeblu centralnym w III Lidze opolsko-śląskiej. Ligę podzielono na dwie grupy: północną i południową. Przyszłość została zaliczona do tej drugiej. Niestety po rundzie jesiennej zajęliśmy ostatnie miejsce, co wiązało się z grą wiosną o utrzymanie. Przez problemy finansowe i organizacyjne, a także po nagłej śmierci prezesa Ryszarda Skatuły zarząd podjął decyzję o nieprzystąpieniu do rozgrywek w rundzie wiosennej. Śl. ZPN sklasyfikował Przyszłość na ostatnim miejscu w tabeli końcowej sezonu i zdegradowano ją o dwa szczeble rozgrywek. Z Okręgowego Pucharu Polski rogowianie pożegnali się już w pierwszej rundzie ulegając Unii Turza Śląska 4-2. Drużyna rezerwowa zajęła 4. miejsce w raciborskiej B Klasie. Nowym prezesem w tym trudnym czasie został pan Stanisław Zbroja.
Powrót do Okręgówki
– Sezon 2014/2015: To powrót po czternastu latach gry w lidze IV i III do Okręgówki. Przed sezonem nowym prezesem Klubu został wybrany pan Alojzy Huwer. Na stanowisku trenera pozostał Tomasz Sosna, któremu powierzono zadanie utworzenia drużyny reprezentującej nas w Lidze Okręgowej. Sezon zapowiadał się pasjonujące zważywszy na fakt, że kibiców czekało sporo meczów derbowych. Ostatecznie na koniec zajęliśmy wysokie czwarte miejsce z dorobkiem 52. punków. Rezerwy uplasowały się również na 4. pozycji, w Raciborskiej B Klasie, która od tego sezonu została podzielona na 2 grupy. W Okręgowym Pucharze Polski dotarliśmy do półfinału. W pierwszej rundzie pokonaliśmy Naprzód Czyżowice 3-2, ćwierćfinał zakończył się zwycięstwem nad Unią Turza Śląska 1-0, półfinałowy pojedynek przyniósł porażkę z Górnikiem Pszów 1-2.
– Sezon 2015/2016: W drugim sezonie po spadku z III ligi rogowska drużyna została przydzielona do II gr. Katowickiej Okręgówki, gdzie w końcowym rozrachunku uplasowała się na 2. miejscu, ze stratą 3. pkt. do zwycięzcy rozgrywek Orła Mokre. Zespół trenera Sosny stracił najmniej bramek w lidze – 22. W Okręgowym Pucharze Polski dotarliśmy do półfinału. W pierwszej rundzie pokonaliśmy faworyzowaną Unię Turza Śl. 1-0. W kolejnej wylosowaliśmy KS 1905 Krzanowice. Zwyciężyliśmy 1-0. Półfinał tych rozgrywek to wysoka porażka w derbowym starciu z Naprzodem Czyżowice. Ulegliśmy na wyjeździe wysoko 1-7. Druga drużyna Przyszłości uplasowała się na wysokiej 3. pozycji w B Klasie, ze stratą 3. punktów do miejsca premiowanego grą w barażach o awans do Klasy A.
– Sezon 2016/2017: Jeden z najbardziej emocjonujących sezonów w Okręgówce. Rogowska drużyna została wzmocniona przed sezonem byłymi piłkarzami reprezentującymi nas w III lidze: Kamilem Benauerem oraz Kamilem Kucharskim. Przyszłość do ostatniego meczu biła się o awans z Odrą Centrum Wodzisław Śląski. W ostatniej kolejce przyszło nam zmierzyć się w bezpośrednim starciu z Odrą Centrum w Wodzisławiu Śl. Mecz zakończył się wygraną gospodarzy 2-1, tym samym rywal prześcignął nas o 1. punkt w tabeli, spychając nas na 2. pozycję. Nasz zespół zdobył największą ilość bramek w sezonie – 84. Okręgowy Puchar Polski zakończyliśmy w ćwierćfinale przegrywając na wyjeździe z Naprzodem 46 Zawada 0-3. Przyszłość II Rogów ukończyła rozgrywki B Klasy na 4. miejscu.
– Sezon 2017/2018: To szczególny sezon bo ostatni pod wodzą wieloletniego szkoleniowca Przyszłości pana Tomasza Sosny. Po rundzie jesiennej drużyna Przyszłości zajmowała 2. miejsce i można się było spodziewać, że na wiosnę będziemy się bili kolejny raz o awans do IV ligi. Ostatecznie na koniec sezonu zajęliśmy 4. miejsce. W Okręgowym Pucharze Polski dotarliśmy do finału, pokonując po drodze Naprzód Zawada 4-1, Naprzód Borucin po dogrywce 2-1 oraz w półfinale Raciborską Unię 2-1. Finał rozegrany na stadionie Rafako zakończył się zdecydowanym zwycięstwem IV-ligowego Dębu Gaszowice 4-0. Drugi zespół Przyszłości zakończył rozgrywki B Klasy na 5. miejscu. W trakcie rundy wiosennej w marcu wybrano nowe władze Klubu. Prezesem pozostał Alojzy Huwer. Podczas zebrania ustalono nowy kierunek Klubu. Rogowska Przyszłość od nowego sezonu bazować będzie na wychowankach oraz zawodnikach chcących reprezentować nasze barwy.
– Sezon 2018/2019: Zespół Przyszłości został całkowicie przebudowany. Większość zawodników stanowiących o sile drużyny opuściła Klub. Ich miejsce zajęła rogowska młodzież. Nowym trenerem został Radosław Ciuberek, któremu w roli asystenta pomagać będzie Wojciech Pucka. Na koniec rozgrywek rogowianie zajęli 14. miejsce i zostali zdegradowani do raciborskiej Klasy A.
– Sezon 2019/2020: Pierwszy sezon Przyszłości na poziomie A Klasowym od sezonu 1993/1994, czyli po 25 latach.